Koliko očiju imaju pčele, koliko brzo lete, kako komuniciraju – jeste li znali ovih 10 zanimljivosti o bićima čiji bi nestanak značajno ugrozio i samu civilizaciju?
vrtko Matijević, mladi pčelar i inovator, prepoznat je u Hrvatskoj (ali i u svijetu) po najboljoj tehnologiji sakupljanja pčelinjeg otrova. Naime, uspješno je osmislio tehnologiju koja nimalo ne šteti pčelama, a uz koju se dobiva najkvalitetniji pčelinji otrov, s čak 70 % melitina. Melitin je, inače, protein prema kojem se određuje kvaliteta pčelinjeg otrova. Tvrtko je svojom inovativnom tehnologijom uspio daleko nadmašiti konkurenciju jer veliki svjetski proizvođači imaju samo 45-55 % melitina u svom pčelinjem otrovu.
Pčelinji je otrov glavni sastojak Tvrtkovog brenda BeeVenom touch, koji je Tvrtko pokrenuo 2021. godine. Riječ je o kremama s pčelinjim otrovom, izuzetno kvalitetnih i učinkovitih formulacija, napravljenih u suradnji s europskim znanstvenicima.
Budući da nas je zainteresirao podatak da Tvrtko izdvaja pčelinji otrov te da to radi ne ugrožavajući život pčelama, ovaj mladi poduzetnik i zaljubljenik u pčele otkrio nam je da se u pčelarstvo zaljubio nakon što je pomogao prijatelju da preseli košnice što je rezultiralo s 46 uboda pčela. No, ubodi ga nisu otjerali od pčelica već ih je krenuo detaljnije proučavati, i kaže kako ga fasciniraju iz dana u dan.
Donosimo stoga 10 zanimljivosti o ovim marljivim bićima, s kojima se Tvrtko svakodnevno druži.
- Što ako nestane pčela? Značajno smanjenje pčelinjih zajednica ili, u najgorem slučaju, njihov nestanak, imali bi golemi utjecaj na ekosustav i našu prehranu, a dugoročne bi posljedice na globalnu sigurnost hrane i okoliš mogle biti vrlo ozbiljne, čak i katastrofalne.
- Pčele imaju pet očiju. Pčele imaju dva velika kompleksna oka koja vide oblike i boje te tri manje oči koja reagiraju na svjetlo, ali ne vide detalje.
- Pčele komuniciraju plesom. Pčele medarice koriste plesni jezik kako bi obavijestile druge pčele o udaljenosti, smjeru i kvaliteti izvora hrane. Ovaj plesni jezik omogućuje im da efikasno koordiniraju sakupljanje hrane.
- Pčele mogu prepoznati ljudska lica. Studije su pokazale da pčele imaju iznenađujuću sposobnost prepoznavanja ljudskih lica, što ih čini jedinstvenim u životinjskom svijetu insekata.
- Pčele mogu letjeti brže no što vi trčite. Pčele mogu letjeti brzinom do 24 kilometra na sat, što je brže od većine ljudi koji trče.
- Pčele znaju brojati. Istraživanja su pokazala da pčele mogu shvatiti osnovne matematičke koncepte poput brojenja do četiri. Ova sposobnost je izuzetna u svijetu insekata.
- Pčele spavaju. Baš kao i ljudi, pčele spavaju! One imaju svoje periode odmora kada ne rade ništa, a ovo je ključno za njihovu produktivnost i zdravlje.
- Pčele komuniciraju vibracijama. Pčele koriste vibracije tijela kako bi komunicirale jedna s drugom. One koriste različite vrste vibracija kako bi obavještavale ostale pčele o izvoru hrane ili opasnosti.
- Pčelinji otrov je gorka, bezbojna tekućina. Sastoji se od mješavine proteina koji izazivaju lokalnu upalu na mjestu uboda pčele, a također djeluju antikoagulantno. Proizvode ga mlade pčele do 18. dana života. Pčelinji otrov povećava mikrocirkulaciju krvi 200 puta te ima protuupalna svojstva, a najviše se primjenjuje u farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji.
- Pčelinji je otrov prirodan botoks. Pčelinji otrov na koži ima protuupalno djelovanje, pojačava cirkulaciju i sintezu kolagena, što pojačava anti-age učinak, smanjenje bora i poboljšanje općeg tonusa kože.( link)