Želimo li reći za bilo što napokon to je definitivno izgradnja škole Milan Amruš , koja od 1960 čeka da prestane bit privremena, podsjetimo se koliko je muke u vremena trebalo do početka izgradnje.

Prisjetimo se
Milan Amruš kronologija neizvršenog
2011 godina
„Nemamo ni dovoljno učionica, neki učenici se sele što je za njih neprihvatljivo, izgube se, a nemamo ni mjesta za rehabilitacijske programe – glazbo terapiju, art terapiju, kinezi terapiju… Naša kuhinja nema sanitarne čvorove, spremište za ostavu, nemamo kabinete, u učionicama nema vode, truo je parket, rasvjeta slaba…” nabraja nedostatke stare škole ravnateljica Mirjana Jakovčev, držeći kako bi jedino rješenje bila izgradnja nove zgrade na mjestu udaljenijem od prometnica.
Grad je, prema njezinim riječima, obećao naći zemljište na kome bi se škola gradila, no još uvijek nema pozitivnog rješenja. Godinama se, naime, kroz gradsku i županijsku upravu provlači pitanje ove ne uvjetne škole, a svojedobna obećanja kako bi nova škola mogla nići u blizini Poljoprivredne škole, otpala su.“
2012 godina
Osnovna škola Milan Amruš 2012. godine otvorila novouređenu i opremljenu školsku knjižnicu.
2013 godina
Otvorenju novouređenog školskog igrališta prisustvovao je i gradonačelnik Mirko Duspara, koji je naglasio kako se intenzivno radi na realizaciji projekta izgradnje novog prostora škole „Milan Amruš“, kako bi njeni učenici dobili prostor koji odgovara svim standardima i kriterijima. U sklopu programa otvorenja novouređenog školskog igrališta organiziran je i turnir u malom nogometu i stolnom tenisu.
2014 – 2018 godina
Osnovna škola „Milan Amruš“ jedina je škola za djecu s posebnim potrebama na području Brodsko-posavske županije i njeni učenici zaslužuju novi, moderan prostor za rehabilitaciju i obrazovanje. Upravo zato je Gradska uprava inicirala i izradila 412.000,00 kuna vrijednu dokumentaciju za projekt izgradnje nove škole. Idejno rješenje predstavljeno je javnosti krajem mjeseca rujna, a idući korak je osiguravanje potrebnih financijskih sredstava za izgradnju prijeko potrebne nove škole obzirom da je riječ o vrlo vrijednom projektu procijenjene vrijednosti oko 40 milijuna kuna. Naime, Grad Slavonski Brod prijavit će projekt izgradnje nove škole „Milan Amruš“ za financiranje darovnicom Kraljevine Norveške.
Škola je, naime, od sada bogatija za novo kombi vozilo koje je bilo prijeko potrebno za prijevoz djece s posebnim potrebama. S obzirom na to da se u školu dovoze djeca s područja cijele Brodsko – posavske županije, vozila prave i do 500 kilometara dnevno. Tako već nakon dvije do tri godine dolaze problemi s čestim kvarovima. Novi kombi školi je od velike pomoći. Riječ je o donaciji Zaklade “Hrvatska za djecu”, a u školi su uložili i puno vlastitog truda u pisanje projekta kako bi se ova priča realizirala. Novi kombi vrijedan je 185 tisuća kuna.
Nova školska zgrada površine oko 4500 m2 nalazit će se na gradskom zemljištu u Ulici Antuna Kažotića i predviđena je za rad s oko 250 učenika u jednoj smjeni. Zbog različitih skupina učenika s različitim teškoćama u razvoju, kojima su zbog toga nužni i posebno prilagođeni programi, novi školski kompleks je predviđen kao prizemna zgrada paviljonskog tipa podijeljena u više cjelina. Upravo kroz ovakav koncept odvojenih „malih škola“, koje se nalaze unutar jednog kompleksa, bit će moguće lakše provesti programe predviđene za učenike, dok će im zajedničke aktivnosti biti omogućene u atriju, knjižnici s čitaonicom, dvorani ili velikom dvorištu sa zajedničkim vrtom, voćnjakom i sportskim terenima. Za učenike starije dobi u novoj zgradi predviđen je i poseban paviljon organiziran kao obiteljski dom.
Grad je još 2013. godine prijavio prema Ministarstvu regionalnog razvoja izradu projektne dokumentacije za izgradnju nove školske zgrade OŠ „Milan Amruš“. Unatoč tome što je riječ o školi koju pohađaju djeca s posebnim potrebama, u to vrijeme s područja nekoliko županija, Ministarstvo je odbilo Grad.
Djeca već nekoliko desetaka godina idu u neadekvatnu školu s puno nedostataka. Prije godinu dana realizirane su dozvola za zemljište i građevinska dozvola, a gradnja i briga oko škola u nadležnosti su države. Potrudili smo se da Osnovna škola Milana Amruša uđe u projekcije proračuna za 2019., 2020. i 2021. godinu. Amandmanom je predloženo da se gradnja škole financira norveškom darovnicom, koja bi zaživjela do iduće godine. U slučaju da to ne bi bilo moguće, predviđeno je da se projekt počne 2020. godine financirati iz redovnih sredstava Ministarstva znanosti i obrazovanja. Svakako ćemo raditi na tome da se to pokrije darovnicom, a ministrica Gabriela Žalac te naši kolege Dragan Jelić i Katica Mišković rade na tome da projekt uđe u darovnicu, no ona još nije zaživjela.
2019 godina
Majke školaraca OŠ „Milan Amruš“ jučer su došle na Markov trg kako bi ukazale na neophodnost i hitnost izgradnje nove škole, što je njihovo apsolutno legitimno pravo. Iskreno suosjećam s njima, posebice jer sam svjestan koliko im je bilo zahtjevno organizirati se i doći u Zagreb pored svih obveza koje svakodnevno imaju. Razgovarao sam s njima, objasnio da je Vlada u proračun uvrstila izgradnju nove školske zgrade i da su njihovi zahtjevi ispunjeni. Jednako tako s majkama su razgovarali i drugi saborski zastupnici kao i ministar Zdravko Marić. Smatram da smo svi zajedno majkama koje su došle na Markov trg zapravo dali najbolju i najčvršću podršku, onu konkretnu, 80 zastupnika koji su glasali za proračun i 80 “ZA” novu školu njihove djece. Sve nas je začudilo da organizatori prosvjeda nisu znali kako je Vlada već 31.listopada uvrstila projekt škole u Državni proračun. Osobno sam o tome, obavijestio ravnateljicu škole i razgovarajući s njom saznao kako ni ona osobno nije znala za tu činjenicu te da je prosvjed bio i volja osnivača koji također nije bio informiran o prihvaćanju amandmana. Iako su od mene saznali da su sredstva osigurana u izvornom proračunu, oni nisu odgodili prosvjed već su ga nepotrebno organizirali promijenivši propagandnu poruku iz “nebrige Vlade” u “nedovoljnu brigu” ili iz “nema novaca” u “ima malo novaca”.- kazao je Ćosić napominjući da razumije roditelje koji već četiri desetljeća slušaju obećanja.
I nakon onda skoro 40 godina počela se graditi škola za napotrebitije. Novi optimizam je donijela ravnateljica Nataša Ćošić , koja je nadasve proaktivna osoba, pristupačna i kao što je Karlo zaključio došlo je vrijeme da podcast voditelja Karla PLehandžića izađe i okvira zarvorenih prostorija i direktno se snimi na gradilištu s ravnateljicom pod čijom palicom će se otvoriti prekrasna škola na ponos svih Brođana, ali i šire bez straha da više se uruši ili prokišnjava plafon.
2024 napokon
Napokon nakon četrdeset godina naš grad dobit će što i zaslužuje i bit će prekrasna.
1 comment
HžV