Kao da su mistične i guste slavonskobrodske magle što se tijekom zimskih mjeseci nadviju nad Savom nadahnule samoukog umjetnika Iliju Čujića pa svi njegovi portreti i aktovi izrađeni tehnikom ugljena u sebi sadrže ponešto savske snenosti. Umjetnost u njegovim radovima uistinu imitira života te ako dovoljno dugo vremena provedite diveći se lepršavoj suigri sjetnih sjena i odlučnih crtačkih poteza, na tren vam se pričini, da i slike ožive.
Stvaralački put javnosti relativno poznatog, Ilije Čujića, umjetnika iz Slavonskog Broda nije jedna od onih standardnih priča u kojima nadareni pojedinac još na pragu djetinjstva otkriva svoj talent pa ga tijekom života njeguje, razvija i dijeli s publikom. On je sklonost ka crtanju otkrio u zrelim godinama života i od tada neumorno stvara ostavljajući svoj likovni pečat na hrapavim listovima papira.
Crtanjem portreta se bavim od 2018. godine ,to je bio moj apsolutni početak učenja stvaranja ljudskog lika. Prije toga nisam pokazivao nikakve sklonosti ka umjetnosti. Prvobitni plan nije bio da ostanem na crtanju ,to mi je trebalo poslužiti kao podloga za početak bavljenja tetoviranjem, no, u međuvremenu sam zavolio tehniku crtanja ugljenom, i odlučio ostati na tome,“ pojašnjava Čujić.
Većina stvaralaštva Ilije Čujića nadahnuta je ženom i ženskom putenošću pa on kao i mnogi umjetnici prije njega, žensku ljepotu stavlja kao glavni motiv svojih djela.
„Najveća inspiracija je kao i većini umjetnika žena. Jednostavno taj oblik tijela vas fascinira dok stvarate akt, uživate u svakom trenutku njegovog nastajanja. Motivacija uglavnom dolazi od strane ljudi koji vas okružuju ,želja za uspjehom da postanete što bolji u tome što stvarate“, napominje.
Portretni prikazi ljudskih lica, koje najčešće stvara gledajući u fotografiju osobe koju portretira, nevjerojatno su realni pa osim što vjerno dočaravaju sve fizičke karakteristike, one u nekom novom svijetlu donose i duševne osobine portretiranog modela. Kreativni je to proces koji potraje satima, a ponekad i mjesecima.
„Ovisno od zahtjevnosti portreta ,obično jedno lice napravim kroz dan i pol dok aktovi znaju potrajati mjesecima“, napominje.
Tehnika crtanja ugljenom iznimno je zahtjevna ponajviše zbog prašinaste strukture osnovnog materijala pa je početnicima pravi izazov ostati vjeran takvoj tehnici. Brodski umjetnik upornim radom usavršio je majstorstvo i nad ugljenom i nad samim sobom te ističe da je najbitnije ne odustati.
„Početak kao i svaki nije lagan i tu je najveća prednost kada imate jaku želju i odlučnost da ostvarite ono što želite. Često će te naići na prepreke, ali to vas ne treba obeshrabriti . Bitno je što više vježbati sjenčanje, s vremenom počinjete uočavati sve više detalja, a s time postajete sve bolji i zadovoljniji svojim radom“, poručuje Ilija, koji svojim spontano otkrivenim talentom pronašao univerzalni recept za sreću pa sada stvarajući za vječnost usrećuje sebe i druge.
Za bolji uvid u likovno stvaralaštvo Ilije Čujića posjetite njegov Instagram i Facebook profil na kojem umjetnik objavljuje svoje radove.
(FOTO: Ustupljene fotografije)
-SBPOZITIVNO/Kristina Šimić