Dok nema najveće ptice među pticama naše papirnato plišane rode, koja je ostala i bez svog znamenitog ccijetnog parka dobrodošlice. Park djeluje kao sletište za nepoznate leteče objekte( NLO). Vođeni onom Rimskom poslovicom “Vrana vrani oči ne kopa “, ali i dojavama o povećem broju lešina ove izuzetno pametne ptice odlučili smo istražiti, da li je moguće da grad dopušta da na očigled prolaznika trunu lešine vrana u parku na Trgu pobjede i raznih glodavaca ( štakora) u naselju Slavonija 1
Vrane su poznato je izuzetno inteligentne ptice.
Znanstvenici s njemačkog sveučilišta Osnabrueck i instituta za ornitologiju Max Planck usporedili su fizičke i društvene kognitivne sposobnosti vrana s onima čimpanza i orangutana, prema rezultatima objavljenima u četvrtak.
Znanstvenici su utvrdili da se kod običnih vrana već u dobi od četiri mjeseca razviju u punoj mjeri kognitivne vještine kao što je to slučaj s odraslim čovjekolikim majmunima.
Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Scientific Reports.
Zaključke su izveli na temelju eksperimenata izvorno razvijenih za primate i potom prilagođenih pticama.
To je uključivalo među ostalim skrivanje poslastice ispod preokrenute čaše kako bi se vidjelo može li vrana pratiti gdje je skrivena hrana – poput igre ‘šibičarenja’.
Pernate životinje kljunom su pokazivale čašu koja je skrivala hranu.
Osam vrana starih 4, 8, 12 i 16 mjeseci obuhvaćene su istraživanjem i testirane raznim zadaćama. Primjerice ispitano je njihovo prostorno pamćenje ili društveno ponašanje poput komunikacije.
Ptice su briljirale na testovima kojima su pokazale razinu razumijevanja količina, uzročno-posljedičnih veza, društvenog učenja i komunikacije kao i čimpanze i orangutani, uvrdili su znanstvenici.
Uostalom postoje pravilnici, pa postoji i
PRAVILNIK
O NAČINU POSTUPANJA SA ŽIVOTINJSKIM LEŠINAMA I OTPADOM ŽIVOTINJSKOG PODRIJETLA TE O NJIHOVOM UNIŠTAVANJU”
Pravilnikom je jasno uređeno postupanje, ali do njega nije došlo. Pravilnik je lako dobabljiv u najčitanijim novinama u Hrvata bez slika Narodnim Novinama (»Narodne novine«, br. 70/97. i 105/01.). Naravno i sam smo se uvjerili da na Trgu pobjede več danima nalazi se poveči broj uginulih vrana, kao i na Slavoniji 1 štakora koje nitko ne zbrinjava.
Nadamo se da će leševi uginulih vrana i glodavaca vit uklonjeni, pošto stoje već danima, radi prolaznika, ali i zdravlja.