Zamislite da umjetna inteligencija rješi sve naše probleme u budućnosti

2050. je. Umjetna inteligencija je ukroćena i rješava velike globalne probleme. Fantazija ili stvarnost bliske budućnosti? U našoj seriji ‘Zamišljajući bolju budućnost’, izvještavamo iz svijeta sutrašnjice, gdje je sve ispalo dobro, i razgovaramo sa stručnjacima za provjeru sadašnje stvarnosti

“Prije sam bio u kampu onih koji su bacili UI u kantu, ali sada mogu vidjeti prednosti umjetne inteligencije. Ipak, mislim da je važno imati više ovakvih mjesta.”

Umjetnik Chuck Morris pije pivo u Expanded Consciousnessu, baru kojim upravlja zajednica, knjižnici i mjestu za glazbu uživo u prvom namjernom ‘gradu bez tehnologije’ na svijetu, Silicon Valetu, smještenom na rubu kalifornijske pustinje Mojave.

Odmetnuti grad činio se kao prikladno mjesto za razmišljanje o desetom godišnjem izvješću o stanju umjetne inteligencije, koje prikazuje meteorski uspon umjetne inteligencije zajedno s naporima da se ona ukroti.

Utjecaj umjetne inteligencije na svijet je neusporediv. Pomogao je pronaći lijekove za rak, razviti tretmane za bezbroj bolesti, okončati stalnost paralize, pomiriti se s poviješću, spasiti 165 vrsta od izumiranja i donio nam praćenje emisija, krčenja šuma i ugroženih vrsta u stvarnom vremenu.

Bio je destruktivan i na druge načine, čineći 30 posto uredskih poslova suvišnim. “Usrani poslovi”, predlaže Morris. Možda. Ipak, male su varijacije u razinama zaposlenosti na globalnoj razini otkako je umjetna inteligencija postala mainstream, zahvaljujući porastu broja radnih mjesta u regenerativnoj poljoprivredi, ponovnoj divljini i obnovljivim izvorima energije.

Štoviše, Šangajski sporazum – globalni sporazum o suzbijanju umjetne inteligencije, uključujući moratorij na njezinu upotrebu u vojsci – nije u primjeni otkako ga je 191 država potpisala 2025. godine.

Od zdravlja do klimatske krize, može li umjetna inteligencija ponuditi rješenja za velike globalne probleme?

 Slika: StockSnap

Silicon Valet nije provjeren u izvješću, ali njegovi autori sugeriraju da je rastuća popularnost niskotehnoloških zajednica “zdrav ljudski odgovor” na umjetnu inteligenciju – pružajući ljudima pristup prednostima umjetne inteligencije izvan svojih granica.

Rani strahovi da će umjetna inteligencija lišiti ljude njihove kreativne energije pokazali su se uglavnom neutemeljenima, dodali su autori, navodeći trajnu popularnost književnosti i oživljavanje glazbe za gitaru kao dokaz.

Oni koji ipak ostanu bez posla zbog umjetne inteligencije mogli bi biti ohrabreni probom koja će započeti u Silicon Valetu sljedećeg mjeseca: Univerzalni dohodak financiran porezom na umjetnu inteligenciju. Ako uspije, bit će uveden diljem Kalifornije.

Morris je među onima koji će ga primiti. “Morao sam nadjačati svoj cinizam o umjetnoj inteligenciji”, priznaje. “To mi isplaćuje plaću.”

AI

Zakon o umjetnoj inteligenciji koji je predložio EU bit će prvi zakon o umjetnoj inteligenciji velikog regulatora. Slika: Moor Studio/iStock

Provjera stvarnosti

Dobici od umjetne inteligencije mogli bi biti ogromni, ali opasnosti vrebaju. “Stvarno možemo vidjeti potencijal u područjima kao što je zdravstvo, gdje imate priliku koristiti složene skupove podataka kako biste imali bolju dijagnostiku i prognozu”, kaže prof. David Leslie, direktor etike i odgovornog istraživanja inovacija na Institutu Alan Turing . “Imamo mogućnosti koristiti ove sustave za rješavanje problema s odvodnjom bioraznolikosti i krčenjem šuma, mogućnosti za stvaranje učinkovitosti u energetskim sustavima. Postoji širok raspon slučajeva korištenja javnog dobra.”

Međutim, Leslie upozorava da se takvi sustavi ne bi trebali primjenjivati ​​na “složene društvene situacije, gdje možete imati usađene obrasce pristranosti i diskriminacije”. Trenutačni geopolitički krajolik i moć velikih tehnoloških tvrtki, dodaje on, nisu pogodni za držanje umjetne inteligencije pod kontrolom. Ima puno posla za obaviti.

Dokaz napretka

Zakon o umjetnoj inteligenciji koji je predložio EU bit će prvi zakon o umjetnoj inteligenciji velikog regulatora. Cilj mu je zaštititi ljude od rizika umjetne inteligencije dok iskorištava njezinu moć. U fazi je pregovora.

Glavna slika: Andriy Onufriyenko/Getty

Ovaj je članak dio naše serije Zamišljanje bolje budućnosti . Tijekom sljedećih tjedana objavit ćemo izmišljene vijesti iz 2050. godine, gdje je sve ispalo sasvim u redu, i razgovarati sa stručnjacima za provjeru današnje stvarnosti.

Izvor: Positive.news

Možda će vas zanimati

Ostavi komentar

O nama

Mi smo mala ali sposobna ekipa mladih ljudi (spremnih za dobar humor, nespremnih za crnilo svakodnevnih vijesti),  spremni promijeniti vaše mišljenje o vijestima i kako bi one trebale izgledati, nismo politički opredijeljeni a ni uhljebljeni stoga dva puta i zaključite da smo ipak svoji.

Postojimo svega nekoliko mjeseci no to ne znači da nećemo još dugo, mi ćemo se truditi da vas intrigiramo, a Vi nas samo pratite i gledajte kako možebitno rastemo.

@2024 – Dizajn i marketing  by TEHNO ADAM

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00