Rivalstvo Hajduka i Dinama: Bitka za Hrvatsku
Rivalstvo između Hajduka iz Splita i Dinama iz Zagreba, poznato kao “vječni derbi”, jedno je od najvećih i najdugovječnijih nogometnih rivalstava ne samo u Hrvatskoj, nego i na Balkanu. Ova dva kluba, koja su dominirala jugoslavenskim i hrvatskim nogometom desetljećima, utjelovljuju ne samo sportske već i kulturne, povijesne i društvene razlike između Splita i Zagreba, Dalmacije i ostatka Hrvatske.
Povijesne korijeni

Rivalstvo između Dinama i Hajduka započelo je davno, još u doba bivše Jugoslavije. Hajduk, osnovan 1911. godine, predstavljao je splitski i dalmatinski ponos. Njihov identitet bio je čvrsto vezan uz grad Split, a klub je simbolizirao narodni klub, klub radnika, mornara i običnih ljudi. Dinamo, osnovan 1945. godine, naslijedio je bogatu tradiciju zagrebačkog nogometa, nastavljajući liniju klubova poput Građanskog i HAŠK-a. Kao zagrebački klub, Dinamo je postao simbol glavnog grada i uživao podršku šireg sloja ljudi, ali i političkih struktura u bivšoj državi.

Ovi klubovi već su u prvim sezonama jugoslavenskog prvenstva postali glavni suparnici, boreći se za prevlast ne samo u nogometu, nego i u srcima svojih navijača. Tijekom godina, brojni su legendarni igrači igrali za oba kluba, a susreti su uvijek bili napeti i neizvjesni.
Sportsko rivalstvo
Na terenu, Hajduk i Dinamo odigrali su stotine utakmica, a svaka je nosila posebnu težinu. Derbiji su često odlučivali prvake ili sudionike europskih natjecanja. Dinamo je često bio dominantniji u Zagrebu i sjevernoj Hrvatskoj, dok je Hajduk imao nevjerojatnu podršku u Splitu i Dalmaciji. Svaka pobjeda na suparničkom terenu smatrala se velikim uspjehom, a mnogi od tih susreta postali su legendarni zbog nevjerojatne atmosfere na tribinama i žestoke borbe na terenu.
Iako je Dinamo ukupno trofejniji klub, Hajduk ima nevjerojatnu povijest u oba jugoslavenskom i hrvatskom prvenstvu, s mnogim značajnim trenucima, poput sezone bez poraza u Jugoslaviji (1950.) i brojnih osvajanja domaćih trofeja nakon osamostaljenja Hrvatske.
Navijači: Torcida i Bad Blue Boys
Rivalstvo nije samo na terenu, već i na tribinama. Torcida, navijačka skupina Hajduka, osnovana je 1950. godine i smatra se jednom od najstarijih navijačkih skupina u Europi. Njihova strast i lojalnost klubu su legendarni, a Split, kada igra Hajduk, pretvara se u pravo nogometno središte.

Na drugoj strani, Bad Blue Boys (BBB), osnovani 1986. godine, poznati su po svojoj vatrenoj podršci Dinamu. Njihov utjecaj na atmosferu utakmica i zagrebački nogomet je ogroman, a rivalstvo s Torcidom često je žestoko, ali uvijek prožeto strašću prema klubu.

Simbolika i značenje
Rivalstvo Dinama i Hajduka ne odnosi se samo na sport. Ono često reflektira i društvene i političke razlike između sjevera i juga Hrvatske. Split i Dalmacija, s jedne strane, imaju dugu povijest ponosa i otpora prema centralizaciji vlasti u Zagrebu. Zagreb, kao glavni grad, često se doživljava kao središte političke i gospodarske moći. Taj kulturni i regionalni sukob često je vidljiv i na nogometnom terenu, gdje susreti Dinama i Hajduka postaju više od igre – postaju borba za prestiž, ponos i identitet.
Najznačajniji trenuci
Neki od najlegendarnijih trenutaka u povijesti derbija uključuju:
- Sezona 1999./2000.: U dramatičnom prvenstvu, Hajduk je pobijedio Dinamo u odlučujućoj utakmici za naslov na Poljudu, a taj trenutak ostao je duboko urezan u sjećanje navijača obje strane.
- Kup velesajamskih gradova 1967.: Iako nije direktan dvoboj između Hajduka i Dinama, Dinamova pobjeda u ovom međunarodnom natjecanju dodatno je ojačala rivalstvo, jer je Hajduk uvijek želio dostići međunarodni uspjeh sličan onom zagrebačkog kluba.
- Osamostaljenje Hrvatske: Nakon 1991. godine, derbi je dobio novu dimenziju. Klubovi su sada predstavljali dva najveća grada u novoj, nezavisnoj državi, a svaki derbi nosio je poseban naboj, pogotovo u prvim godinama stvaranja Hrvatske nogometne lige.
Najtrofejniji hrvatski nogometni klubovi od 1945. godine, s ukupnim brojem osvojenih trofeja, uključujući prvenstva, kupove i međunarodne naslove, su:

1. Dinamo Zagreb
- Ukupan broj trofeja: 67
- Prvenstva: 34 (21 HNL i 13 u Jugoslaviji)
- Kupovi: 23 (16 Hrvatskih kupova i 7 Jugoslavenskih kupova)
- Superkup: 7
- Međunarodni trofeji: 1 (Kup velesajamskih gradova 1967.)
2. Hajduk Split
- Ukupan broj trofeja: 45
- Prvenstva: 18 (6 HNL i 9 u Jugoslaviji)
- Kupovi: 16 (7 Hrvatskih kupova i 9 Jugoslavenskih kupova)
- Superkup: 6
- Međunarodni trofeji: 5 (manji međunarodni turniri)
3. Rijeka
- Ukupan broj trofeja: 13
- Prvenstva: 1 (HNL 2016/17)
- Kupovi: 6 (Hrvatskih kupova)
- Superkup: 1
- Međunarodni trofeji: 5 (manji međunarodni turniri)
4. Osijek
- Ukupan broj trofeja: 2
- Kupovi: 1 (Hrvatski kup 1999.)
- Superkup: 1