Koliko često skrolajući društvenim mrežama naiđete na neku objavu i pomislite: “Točno tako! To ja govorim/mislim cijelo vrijeme!”? Ako je vaš odgovor “često” ili “stalno”, čestitam – upravo ste postali žrtva digitalnog tapšanja po ramenu!

Naime, algoritmi društvenih mreža vole nas više nego što nas voli naša baka kad pojedemo treću porciju sarme. Ako lajkate, dijelite i komentirate određeni tip sadržaja, Facebook, Instagram, TikTok i ostala vesela ekipa servira vam još sličnog. Tako u roku od par tjedana možete postati uvjereni da su vaši stavovi jedini ispravni jer – gle čuda – svi u vašem feedu misle isto! Ili barem svi koje vam algoritam odluči prikazati.
Ovaj fenomen zove se “filter bubble” ili eho komora, a funkcionira na jednostavan način: ako vjerujete da je Zemlja ravna ploča i pratite sadržaj koji to potvrđuje, uskoro ćete biti okruženi isključivo ljudima koji misle isto. Ako ste uvjereni da mačke potajno vladaju svijetom (što, ruku na srce, možda i nije daleko od istine), algoritam će vam servirati nebrojene dokaze o njihovoj nadmoći nad ljudskom rasom. Ako vas zanima samo politika i čitate samo sadržaje koji kritiziraju jednu stranu, uskoro ćete biti uvjereni da je ta strana korijen svih zala, a druga opcija je raj na zemlji. Drugim riječima, društvene mreže nas pretvaraju u one ljude koji na obiteljskim okupljanjima tvrde da “znaju istinu jer su pročitali članak na internetu”. A kad ih pitate izvor, odgovore: “Pa vidiš da to svi govore!”
Kritičko razmišljanje nije popularno jer zahtijeva trud. A društvene mreže ne žele da se trudimo – žele da scrollamo. Problem nastaje kada ljudi počnu vjerovati samo onome što se uklapa u njihovu sliku svijeta, odbacujući sve suprotne argumente. Tako umjesto informiranog građanstva dobivamo vojsku keyboard-warriora koji su spremni na bitku u komentarima brže nego što baka uspije ispeći palačinke.
Kako se zaštititi od vlastitih uvjerenja? Pratite suprotna mišljenja – ne morate se slagati, ali važno je razumjeti kako druga strana razmišlja. Provjeravajte izvore – ako je vijest senzacionalna i tvrdi da će “sve uskoro propasti”, velika je šansa da nije vjerodostojna. Izbjegavajte dijeljenje neprovjerenih informacija – jer, budimo realni, ne želite biti osoba koja širi vijesti o tome kako su mravi zapravo vanzemaljci. Postavljajte si pitanje “A što ako nisam u pravu?” – teško, ali korisno.
Na kraju dana, ključno je da shvatimo kako nismo uvijek u pravu – ali zato možemo biti malo pametniji od algoritma koji misli da jesmo. Kritičko razmišljanje nije opcija, već nužnost u svijetu gdje je “istina” često samo rezultat lajkanja.
/Ana IT/