U malom stanu navehu Dilja pretrpanom RGB lampama i praznim kutijama od pizze, rodio se fenomen mladić koji je verbalnu komunikaciju sveo na niz internetskih kratica. Njegovo ime? Ivan, ali ga svi zovu “OMG”. Još u osnovnoj školi shvatio je da su riječi precijenjene. „Zašto bih rekao ‘to je baš smiješno’ kad mogu samo reći LOL?“:mislio je Ivan dok je gledao meme s mačkom u kartonskoj kutiji. Odrastao je uz TikTok, a lektira mu se svodila na komentare ispod YouTube videa.

Njegovi roditelji su prvi osjetili posljedice. Majka bi mu rekla:
– Ivane, postavi stol!
A on bi odgovorio:
– BRB.
Naravno, nije se vratio. U školi su nastali veći problemi. Kad ga je profesor pitao nešto iz povijesti, njegov odgovor bio je:
– IDK, probajte s ChatGPT-om.
Njegovi prijatelji (koji su ga i dalje pokušavali razumjeti) doživjeli su pravi izazov kad je krenuo u ljubavne odnose. Na prvom spoju cura ga je pitala što voli raditi u slobodno vrijeme. On je odgovorio:
– AFK IRL, al’ najviše chillam uz ASMR.
Nakon 10 sekundi neugodne tišine, ona je samo rekla:
– WTF.
I otišla.
Kad je došlo vrijeme za prvi posao, Ivan je bio uvjeren da su mailovi nepotrebni jer, realno, sve može stati u DM. No, nije sve išlo po planu. Na intervjuu za posao pitali su ga:
– Gdje se vidite za pet godina?
Odgovorio je kratko:
– GG.
Poslodavac ga je gledao zbunjeno, a Ivan se nadao da će ga HR odobriti samo zato što je „vibing hard“. Spoiler: nisu ga zaposlili.
Ali, ne bojte se! Ivan nije odustao. Pokrenuo je peticiju za uvođenje internetskih kratica u službene dokumente i političke govore. Njegov prijedlog Ustavu:
- “Svaki građanin ima pravo na YOLO način života.”
- “U slučaju ekonomske krize, Vlada je dužna izreći jedan veliki F u znak poštovanja.”
Nažalost, njegov prijedlog nije prošao, jer su saborski zastupnici pomislili da je to neki hakerski napad. Na kraju, Ivan je ipak shvatio da, ako želi napredovati u životu, mora malo prilagoditi svoj rječnik. Danas radi u digitalnom marketingu, piše clickbait naslove i svakom mailu dodaje „pls fix, thx!“. Njegova priča ostaje upozorenje svima koji žele zamijeniti jezik sa slovnim kodovima. Jer, koliko god bilo primamljivo, svijet ipak nije Google pretraga. Ili, kako bi Ivan rekao – IRL je samo jedan veliki loading screen.
THE END.