Svjetski dan borbe protiv raka obilježava se svake godine 4. veljače kako bi se podigla svijest o ovoj bolesti, potaknula prevencija i pružila podrška oboljelima i njihovim obiteljima. Ovaj globalni događaj, pokrenut od strane Međunarodne unije za borbu protiv raka, podsjeća nas da je rak moguće spriječiti, liječiti i pobijediti uz pravovremeno djelovanje i zajednički trud.

Rak je jedan od vodećih uzroka smrti u svijetu, a prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, svake godine od njega umre više od 10 milijuna ljudi. Iako brojke djeluju zastrašujuće, značajan broj slučajeva raka može se spriječiti ili otkriti u ranoj fazi kada je liječenje daleko uspješnije. Prevencija je ključna u ovoj borbi i uključuje usvajanje zdravih životnih navika poput redovite tjelesne aktivnosti, zdrave prehrane, izbjegavanja duhanskih proizvoda i alkohola, zaštite od sunčevog zračenja te pravovremenog cijepljenja protiv određenih virusa kao što su HPV i hepatitis B.
Osim promjena na osobnoj razini, od velike je važnosti jačanje zdravstvenih sustava, osiguranje dostupnosti preventivnih pregleda te ulaganje u istraživanja i inovacije. Svjetski dan borbe protiv raka podsjeća i na važnost pružanja podrške oboljelima koji se često suočavaju s fizičkim, emocionalnim i financijskim izazovima. Zajednica igra ključnu ulogu u pružanju solidarnosti kroz edukativne radionice, humanitarne akcije i javne kampanje koje naglašavaju empatiju i zajedništvo.
Ovogodišnja tema Svjetskog dana borbe protiv raka, “Zatvaranje jaza u skrbi”, skreće pažnju na potrebu osiguravanja jednakog pristupa kvalitetnoj zdravstvenoj skrbi, bez obzira na socijalne, ekonomske ili geografske razlike.
Obilježavanje ovog dana prilika je da se osvijestimo o važnosti prevencije, podupremo one koji se bore s rakom i doprinesemo stvaranju svijeta u kojem će ova bolest imati sve manji utjecaj na ljudske živote. Svaka akcija, ma koliko mala bila, korak je bliže cilju – zdravijoj i pravednijoj budućnosti za sve.
/Ana IT/